• خرید و فروش
 • رهن و اجاره

 • اهواز

  روند رشد قیمت مسکن متوقف می‌شود؟


  1399/4/6

  رشد قیمت مسکن

  در همین حال نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن در پاسخ به این پرسش که آیا رشد قیمت مسکن ادامه‌دار است یا خیر؟ به تجارت‌نیوز گفت: روند افزایشی قیمت مسکن به میزان تقاضا برای خرید خانه ارتباط دارد. اکنون با نوسان اخیر قیمت‌ مسکن تقاضا برای خرید خانه اوج گرفته است. در این بازه زمانی فصل جابه‌جایی مستاجران و حتی مالکانی است که قصد دارند متراژ خانه‌هایشان را بزرگ‌تر کنند. ممکن است دولت با ارائه برخی برنامه‌ها روند رشد قیمت مسکن را کُند کند اما نمی‌تواند جلوی رشد قیمت مسکن را بگیرد.
   
  ایرج رهبر افزود: مسکن هم سهم بزرگی در کیک اقتصاد دارد، البته که علاوه بر افزایش میزان تقاضا بازارهای موازی مسکن همچون قیمت دلار، طلا و رشد شاخص بورس بر افزایش قیمت مسکن بی‌تاثیر نیست. برنامه‌های اخیری که دولت برای تولید مسکن دارد بر کُند شدن افزایش قیمت مسکن موثر است. حداقل این است که قیمت مسکن در کوتاه‌مدت روند باثباتی خواهد داشت. البته این برنامه‌های اخیر دولت در درازمدت نیز بی‌تاثیر نیست. دولت با ارائه برنامه‌هایی مبنی بر ساخت انبوه مسکن جلوی کسانی را که سرمایه‌هایشان به قصد سوداگری وارد بازار مسکن کردند، گرفت. از این پس احتمالا سوداگران دیگر وارد بازار مسکن نخواهند شد.
   

  عدم تولید مسکن باعث گرانی قیمت خانه شد

  او در ادامه اظهار کرد: متاسفانه دولت طی یک سال گذشته برنامه‌ای برای تولید مسکن نداشته است و این نوع بی‌برنامگی‌ها باعث شده که قیمت مسکن گران شود و تاثیر آن امروز در بخش اقتصاد مسکن نمایان شود.
   
  نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن با اشاره به آینده قیمت مسکن در یک سال آتی گفت: چنانچه برنامه دولت در راستای تولید مسکن اجرا شود، روند رشد قیمت مسکن کُندتر از قبل خواهد شد اما اگر برنامه ساخت انبوه مسکن اجرایی نشود قیمت مسکن مجددا افزایش خواهد یافت.